O przywództwie i współpracy polsko-francuskiej
"Prawdziwa sztuka przywództwa polega na dyskretnych działaniach podejmowanych na co dzień, na zdolności do wzbudzania zaufania, motywowania zespołów i pozostawania wiernym wartościom, które nami kierują. To właśnie ludzki wymiar nadaje działaniom publicznym pełne znaczenie" powiedział Ambasador Francji w Polsce Etienne de Poncins podczas spotkania ze słuchaczami KSAP.
Ambasador podkreślił znaczenie zaangażowania wymagającego nie tylko umiejętności, ale także wizji i etyki. W czasach zmian i kryzysów (zdrowotnych, gospodarczych, geopolitycznych) potrzeba ludzi, którzy potrafią sprostać wyzwaniom z determinacją, kreatywnością i odwagą.
Zarówno we Francji, jak i w Polsce „liderzy administracji publicznej mają do odegrania kluczową rolę polegającą na promowaniu i obronie wartości demokracji, solidarności i praworządności. Muszą być żywymi przykładami tych zasad, ponieważ tylko wcielając je w życie, mogą naprawdę inspirować i transformować społeczeństwo” dodał Ambasador.
Nawiązując do współpracy polsko-francuskiej Ambasador wskazał kluczową rolę urzędników i całej administracji w budowaniu mostów pomiędzy narodami. W obliczu wyzwań, przed którymi stoi cała Europa, konieczne jest wykazanie się innowacyjnością, przy jednoczesnym rozwijaniu ducha współpracy.
Wyraził nadzieję na podpisanie traktatu dwustronnego z Polską, na wzór traktatów z innymi partnerami w Unii Europejskiej: Traktatu Elizejskiego z Niemcami, Traktatu Kwirynalskiego z Włochami oraz Traktatu z Barcelony z Hiszpanią.