15.12.2010
Dla słuchaczy

Administracja publiczna w służbie dobra wspólnego

Ksiądz stoi przy mównicy i przemawia

15 grudnia 2010 roku słuchacze KSAP spotkali się z Nuncjuszem Stolicy Apostolskiej w Polsce, arcybiskupem Celestino Migliore. Tematem spotkania była „Administracja publiczna w służbie dobra wspólnego społeczności”. Gość wygłosił przekonanie, że administrację kościelną oraz publiczną – pomimo zorientowania na różne potrzeby człowieka (duchowe oraz świeckie) – łączy wspólna więź w postaci służby osobom i całemu społeczeństwu.

Podkreślił, iż u podstaw tej służby leży tzw. złota reguła, wedle której człowiek powinien czynić bliźniemu to co sam chciałby, aby mu czyniono, a nie czynić tego co jemu niemiłe. Przypomniał także, że złota reguła pozwoliła przetrwać cywilizacji ludzkiej podczas upadku Rzymu i rozpadu ówczesnej administracji, kiedy to ludzi pozostawiono samym sobie. Motywowała ona bowiem człowieka do dokonywania dobrych uczynków, takich jak karmienie głodnych, opieka nad chorymi czy słabszymi fizycznie. Na jej podstawie powstawały szkoły, a potem uniwersytety, uruchomiono przychodnie i szpitale. Miała ona też znaczenie dla emancypacji kobiet w czasach, gdy ich pozycja w społeczeństwie była niedoceniona. Do niej odnosi się również idea wojny sprawiedliwej, której zadaniem było zapobieżenie nadmiernemu uciekaniu się do konfliktów zbrojnych w polityce zagranicznej. Pięć kryteriów tej idei znajduje wciąż swój wyraz w Konwencjach Genewskich.

Innym wskazanym przez Nuncjusza - jako ważnym - elementem, którym powinna się kierować administracja w swoim działaniu, jest szczęście, pomyślność, dobrobyt (ang. happiness) każdego człowieka. Stanowi on naturalny składnik ludzkiej egzystencji, który znalazł swoje odzwierciedlenie w amerykańskich aktach prawnych dotyczących praw człowieka i gdyby nie konflikt pomiędzy Wchodem, a Zachodem w czasach zimnej wojny, zostałby również uwzględniony w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela.

Zaskoczeniem mogło być odwołanie się Gościa, do motta Rewolucji Francuskiej „wolność, równość, braterstwo” jako zasady, która powinna przyświecać urzędnikom w wykonywaniu przez nich obowiązków służbowych. Nuncjusz wskazał, że wolność i równość znajdują już uznanie w porządkach konstytucyjnych państw na całym świecie, aczkolwiek jeszcze nie we wszystkich. Zasady te jednak samodzielnie nie są w stanie ochronić słabszych jednostek przed nadużyciem władzy przez jednostki silniejsze. Nowego porządku społecznego należy więc szukać w braterstwie, gdyż ono równoważy różnice między ludźmi. To właśnie braterstwo przenosi egzystencję człowieka z płaszczyzny organizacyjnej na organiczną – ze zwykłego przebywania wśród ludzi, do bycia z ludźmi. Mobilizuje ono jednostki do tworzenia rzeczy wspólnych wszystkim i dlatego, zdaniem Nuncjusza, należy dążyć do przełożenia tej kategorii etycznej i społecznej na porządek prawny, co z kolei wpłynie na rozwój cywilizacji w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

W trakcie dyskusji słuchacze poprosili Gościa o krótki komentarz dotyczący sytuacji w polskim Kościele oraz o podzielenie się osobistą refleksją na temat wpływu Kościoła na tworzenie prawa w państwie. Wskazał, że różnice w opiniach pomiędzy przedstawicielami polskiego Episkopatu są wyrazem zasady wolności i nie powinny budzić niepokoju społecznego. Debata, w której padają zdania odrębne służy sankcjonowaniu tego co słuszne w postępowaniu człowieka oraz korygowaniu tego co jest niewłaściwe. W odniesieniu do drugiego z postawionych pytań, Gość podkreślił, że Kościół powinien być ponad podziałami partyjnymi i nie angażować się w sferę działań świeckich. Nie mniej jednak, biorąc pod uwagę, że duchowni i urzędnicy państwowi służą tym samym ludziom, Kościół powinien wspierać dobre z punktu widzenia interesów całego społeczeństwa inicjatywy. Jego Ekscelencja przytoczył przykład pomocy powodzianom i działanie Caritasu, który niósł pomoc równolegle do pomocy świadczonej przez administrację publiczną, wspierając ją i uzupełniając dla dobra poszkodowanych, ale nie będąc jednocześnie jej posłańcem.

Po zakończeniu dyskusji odbyło się spotkanie świąteczne Jego Ekscelencji z pracownikami oraz słuchaczami KSAP - u, podczas którego ksiądz Arcybiskup pobłogosławił opłatek i złożył wszystkim uczestnikom życzenia.

Natalia Góra, Promocja XXII Ryszard Kaczorowski

Galeria zdjęć